این نام نویسی‌ها که از صبح روز گذشته -یکشنبه – در وزارت کشور، فرمانداری های سراسر کشور و دفتر وزارت امور خارجه در دیگر کشورها آغاز شده است تا شنبه شانزدهم آذر ادامه دارد و داوطلبان واجد شرایط با در دست داشتن مدارک معتبر می توانند به این مراکز مراجعه و نسبت به نام نویسی خود اقدام کنند.

براساس این گزارش، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در نخستین روز از ثبت نام در بازدید از ستاد انتخاباتی در جمع خبرنگاران اظهار امیدواری کرد با هماهنگی های انجام شده یک انتخابات پرشور، قانونی و سالم در تاریخ ۲ اسفند برگزار شود و با حضور مردم در پای صندوق های رای نماینده های پرتوان و در تراز جمهوری اسلامی وارد مجلس شوند.

سیداسماعیل موسوی سخنگو و دبیر ستاد انتخابات کشور در پایان نخستین روز ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس در جمع خبرنگاران اعلام کرد ثبت نام ۷۸۹ داوطلب در نخستین روز ثبت نام نهایی شد که ۹۲ درصد این افراد مرد و ۸ درصد زن بوده اند.

به گفته وی، استقبال داوطلبان برای نام نویسی در نخستین روز ثبت نام نسبت به مدت مشابه دوره قبل در سال ۹۴  بیشتر بود طوری که در نخستین روز ثبت نام  در سال ۹۴ تعداد داوطلبان ۶۸۷ نفر بود که با توجه به ثبت نام روز گذشته تعداد داوطلبان ۱۰۲ نفر افزایش داشته است.

موسوی همچنین در گفت وگو با ایرنا از تشکیل هیات های اجرایی خبر داد وگفت: ۶ روز برای تشکیل این هیات‌های اجرایی فرصت باقی است. بعد از دستور وزیر فرمانداران و بخشداران ما باید هیات‌های اجرایی انتخابات را تشکیل دهند.

دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان این که برای تشکیل این هیات ۳۰ نفر از معتمدین انتخاب و  به هیات‌های نظارت معرفی می‌شوند، گفت: هیات‌های نظارت صلاحیت این معتمدین را بررسی می کنند. در صورت تایید این ۳۰ معتمد توسط هیات نظارت،  فرماندار از آنان برای تشکیل جلسه‌ای با دادستان، رئیس ثبت احوال و هیات‌های نظارت دعوت می‌کند. این ۳۰ معتمد سپس از بین خود ۸ نفر را انتخاب می‌کنند و این هشت نفر اعضای هیات‌های اجرایی می‌شوند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور تصریح کرد: این هشت نفر در کنار فرماندار، دادستان و رئیس ثبت احوال یازده نفر می‌شوند و صفر تا صد انتخابات را این ۱۱ نفر انجام می‌دهند.

براساس این گزارش، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۲۰۸ حوزه انتخابیه با ۲۹۰ نماینده و  نخستین میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در ۵ حوزه انتخابیه با ۷ نماینده در تاریخ ۲ اسفند امسال برگزار می شود.