قاسم سلیمانی دشتکی چهارشنبه در نخستین نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی سال ۱۴۰۰ در استانداری خوزستان بیان کرد: مسوولان صندوق توسعه ملی دید خوبی برای اختصاص تسهیلات سرمایه‌گذاری به واحدهای متقاضی در خوزستان دارند.

وی افزود: تعامل و همکاری خوبی از سوی مدیریت ارشد استان با مسوولان این صندوق ایجاد شده و در راستای استفاده بیشتر از این تسهیلات باید زمینه‌ مناسب سرمایه‌گذاری در خوزستان بیش از پیش فراهم شود.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از مشکلات خوزستان با استفاده از این تسهیلات در حوزه توسعه اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار قابل حل است گفت: طرح مشترکی بین خوزستان و وزارت نفت در حال پیگیری است که صندوق توسعه ملی امکان تامین منابع آن را دارد.

وی اضافه‌کرد: در صورت تامین این منابع (در صورت اجازه رهبر معظم انقلاب) اعتبار لازم برای رفع مشکلات خوزستان در زمینه اجرای پروژه‌های آبرسانی، دفع آب‌های سطحی، مقابله با سیلاب و … به مدت پنج تا ۱۰ سال تامین خواهد شد.

استاندار خوزستان به موضوع پروژه‌های نیمه تمام استان در بخش زیرساختی اشاره‌ کرد و گفت: با هماهنگی و مذاکرات صورت گرفته، بسیج سازندگی سپاه خوزستان آمادگی خود را برای تامین ۳۰ درصد از منابع مورد نیاز برای تکمیل چنین طرح‌هایی اعلام کرده است.

به گفته وی ۷۰ درصد بقیه این منابع باید از محل اعتبارات دولتی تامین شود.

سلیمانی دشتکی با تاکید بر بهره‌گیری از ظرفیت موسسات و نهادهای غیردولتی در سرمایه‌گذاری‌ لازم ویژه تکمیل پروژه‌های زیرساختی خوزستان ادامه داد: در این رابطه باید سازوکار مناسبی تهیه شود تا این منابع به موقع جذب و هزینه شوند.

استاندار خوزستان همچنین به مشکلات حوزه سرمایه‌گذاری در این استان اشاره کرد و گفت: از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواسته می‌شود که چنین مشکلاتی را از طریق شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مطرح کنند تا موارد به صورت کارشناسی ارزیابی شوند.

وی افزود: بدنه کارشناسی موجود در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان از ظرفیت لازم به منظور ارایه و بررسی مشکلات حوزه سرمایه‌گذاری برخوردار است.

سلیمانی دشتکی در بخش دیگری از این نشست به موضوع اهلیت سرمایه گذاران اشاره‌کرد و گفت: نباید اجازه داد که افراد سودجو با عنوان سرمایه‌گذار از تسهیلات و امتیازات سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

وی با اشاره به راکد شدن برخی طرح‌های سرمایه‌گذاری خوزستان بیان کرد:دلیل راکد شدن و یا نیمه تمام ماندن برخی از این طرح‌ها، اهلیت نداشتن سرمایه‌گذاران آنها است.

طرح‌های سرمایه‌گذاری در خوزستان باید پیوست زیست محیطی داشته باشند

استاندار خوزستان همچنین با ابراز نگرانی از ایجاد برخی آلایندگی‌ ناشی از فعالیت‌های صنعتی در استان گفت: دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خوزستان باید توجه داشته باشد که طرح‌های سرمایه‌گذاری در استان باید حتما از پیوست زیست محیطی برخوردار باشند.

سلیمانی دشتکی ادامه داد: رعایت مسایل زیست محیطی از اولویت‌های مهم سرمایه‌گذاری در خوزستان است.