غلامحسین انصاریان رییس هیات مدیره فولاد اکسین خوزستان در گفتگو با نشریه مسیر اوج:
*سرمایه انسانی و تکنولوژی، گواهی بر بی‌رقیبی اکسین است*

به گزارش راه بهارستان به نقل از نبض شهر: محصولات فولادی، به عنوان یک رکن اساسی در پروژ‌ه‌های توسعه‌ای، همواره از جانب حاکمیت‌ها مورد توجه ویژه قرار گرفته‌اند. یکی از این نوع محصولات، ورق‌های خاص (API) یا ورق‌های مورد استفاده در صنایع حساسی همچون نفت، گاز و پتروشیمی است. شرکت فولاد اکسین خوزستان، به عنوان تنها تولیدکننده این نوع محصول در خاورمیانه، نقش واسط میان صنعت فولاد و نفت را بر عهده دارد. در این راستا، با رئیس هیئت‌مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان به گفت‌وگو نشستیم. غلامحسین انصاریان معتقد است که این شرکت، با تکیه بر تکنولوژی انحصاری و های‌تک،‌ محصولات متنوع و با ارزش افزوده بالا را به سبد محصولات صنعتی کشور اضافه کرده است. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

*عملکرد شرکت فولاد اکسین خوزستان در دو سال گذشته را چگونه ارزیابی می‌کنید؟*

شرکت‌های فولادی، به فراخور تکنولوژی و ظرفیت‌هایی که در اختیار دارند، امکان نقش‌آفرینی در این صنعت را می‌یابند، نقشی که اگر به عملکرد فعال در عرصه صنعتی تبدیل شود، تداوم تولید و سودآوری را به همراه خواهد داشت. از این رو، شرکت‌های فولادی در ایران، که همواره مورد توجه نگاه حساس حاکمیت، دولت و نهادهای قانونی بوده‌اند، ویژگی‌هایی دارند که به موجب آن می‌توانند بر تولید ناخالص داخلی اثر بگذارند. اثرگذاری در این زمینه زمانی جلوه‌ای خاص می‌یابد که محصول آن‌ها در شرایط حساس (مانند شرایط تحریمی)، رنگ‌وبوی استراتژیک بدهد و ارزش افزوده‌ای بالاتر از سایر محصولات داشته باشد. این ویژگی منحصربه‌فرد، با راه‌اندازی شرکت فولاد اکسین خوزستان در شهر اهواز، شکل دیگری در صنعت فولاد کشور به خود گرفت، به طوری که می‌توان فولاد اکسین را تنها حلقه واسط میان صنایع نفت و گاز کشور با صنایع فولادی معرفی کرد.

آمار و ارقام دو سال اخیر شرکت فولاد اکسین نشان از جهشی قابل‌توجه در تولید، سود حاصل از فروش و ارزش افزوده بالا می‌دهد. بنا بر آمار رسمی شرکت، سود حاصل از فروش محصولات در سال ۱۳۹۸ (عمدتا به ورق‌های خاص «API» اختصاص داده شد) ۵۱۳ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال پیش از آن در سال ۱۳۹۷ (تا پیش از روی کار آمدن مدیریت جدید)، جهش خارق‌العاده‌ای داشته است. سود حاصل از فروش در سال ۱۳۹۷ به منفی ۳۷درصد رسیده بود، اما آمار سال ۱۳۹۸ نشان داد که این شرکت علاوه بر جهش درآمدی، توانسته است بدهی‎ها و زیان‌های سال‌های پیش از خود را نیز جبران کند. از طرف دیگر، پیش‌بینی‌ها از سود فروش محصولات در سال ۱۳۹۹ بر دستیابی به سود یک هزار و ۵۰۰میلیارد تومانی تکیه دارد که این افزایش نه‌تنها دور از دسترس نیست، بلکه آمار نُه‌ماهه امسال مصداقی از تایید همین گفتار است.

*این شرکت در دو سال اخیر چه اقداماتی برای تکمیل زنجیره تولید فولاد انجام داده و چه نتایجی کسب کرده است؟*

یکی از مهم‌ترین مواردی که در تکمیل زنجیره تولید نقش اساسی ایفا می‌کند پایداری در تامین مواد اولیه تولید است. فولاد اکسین، به دلیل چالش‌هایش برای تامین مواد اولیه از طریق منابع داخلی، ضرورت راه‌اندازی واحدی با نام واحد فولادسازی به منظور خودکفایی در تامین مواد اولیه را احساس کرد. از این رو، با مساعدت سهامداران محترم و پیگیری‌های مستمر هیئت‌مدیره و مدیرعامل، به‌زودی کلنگ پروژه فولادسازی بر زمین زده خواهد شد. با راه‌اندازی این پروژه، علاوه بر تکمیل زنجیره تولید و متنوع‌سازی محصولات و اشتغال بیش از یک‌هزار نفر به صورت مستقیم، تبدیل شدن اکسین به یک قدرت جهانی در عرصه صنعتی حتمی خواهد بود.

*شرکت فولاد اکسین برای افزایش ظرفیت در تولید فولاد خاص چه برنامه‌ای دارد؟*

راه‌اندازی شرکت فولاد اکسین بر پایه تامین و تولید ورق‌های خاص («API» و آلیاژی مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی) بوده است. تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که این شرکت با تغییر استراتژی و گام برداشتن در مسیر تولید ورق‌های ساختمانی، زیان هنگفتی را بر خود تحمیل کرده است، اما در دو سال گذشته و با تغییر سیاست‌ها، تولید ورق‌های خاص به حدود ۸۰ درصد افزایش یافت. پیش‌بینی‌ که این آمار می‌تواند در ادامه به بیش از ۹۰درصد نیز ارتقا پیدا کند. از طرف دیگر، کمبود مواد اولیه موجب شده است که فولاد اکسین نتواند بر اساس ظرفیت‌های موجود مجموعه، به تولید انبوه فولاد خاص («API» و آلیاژی) دست یابد. به همین دلیل، با راه‌اندازی پروژه فولادسازی، ضمن افزایش توان تولید، می‌توان نیاز صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به ورق‌های خاص فولادی را در کشور تامین کرد.

*برنامه‌ شرکت برای ارتقای کیفیت محصولات به منظور رقابت در بازارهای بین‌المللی چیست؟*

ابتدا باید توجه داشت که کیفیت محصولات فولاد اکسین در نُرم‌ها و استانداردهای بین‌المللی قرار دارد. این شرکت، با داشتن تکنولوژی انحصاری و های‌تک، توانسته است خود را به عنوان یک شرکت بین‌المللی و مهم معرفی کند، به طوری که بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور جدی پیگیر خرید محصولات شرکت هستند، اما به علت وجود قوانین منع صادراتی، امکان صادرات محصولات به سایر کشورها وجود ندارد. بنابراین، با رفع محدودیت‌های صادراتی، باید امیدوار بود که بتوان همچون سال گذشته، ارسال محصولات به کشورهای مختلف، به‌ویژه کشورهای اروپایی را از سر گرفت.

*این شرکت برای افزایش بهره‌‌وری نیروی انسانی خود چه برنامه‌ای دارد؟*

ضرورت بازار صنعتی امروز نشان می‌دهد که رفع محدودیت‌ها، به‌ویژه در زمینه دانش، تخصص و مهارت سرمایه‌های انسانی، عنصری است که می‌تواند مزیت رقابتی شرکت‌ها را در اقتصاد جهانی ارتقا دهد. از این رو، ارتقای پتانسیل نیروی انسانی به منظور افزایش بهره‌وری، مولفه‌ای است که شرکت فولاد اکسین به طور جدی آن را دنبال می‌‌کند تا در این زمینه بتواند از مرز محدودیت‌های تولید عبور کند. بهره‌گیری از مشاوران و متخصصان داخلی و خارجی برای ارتقای دانش و بومی‌سازی تکنولوژی تجهیزات و قطعات تولید برای طراحی، تکنولوژی و تولید محصولات متنوع و با ارزش افزوده بالا اقدامی است که به‌زودی در شرکت فولاد اکسین عملیاتی خواهد شد.

*مهم‌ترین اقدامات شرکت برای بهینه‌سازی مصرف انرژی چیست؟*

جهان امروز همواره بر زمین و هوای پاک به منظور رسیدن به زندگی بهتر تاکید داشته است. علاوه بر این، با گسترش صنایع، حساسیت‌های فعالان عرصه محیط زیست موجب شده است که بسیاری از فرایندهای صنعتی ـ تولیدی دستخوش تغییر شوند و در مسیر نمادهای سبز و عاری از آلاینده‌های زیست‌محیطی حرکت کنند. شرکت فولاد اکسین خوزستان، با استفاده از تجهیزات های‌تک و دارای تکنولوژی بالا، در رسته شرکت‌های سبز از نظر زیست‌محیطی قرار دارد و لوح تقدیر واحد نمونه رعایت استانداردهای زیست‌محیطی را از سازمان حفاظت از محیط زیست دریافت کرده است. با وجود این، یکی از برنامه‌های مهم شرکت برای بهینه‌سازی مصرف انرژی، به‌روزرسانی تجهیزات و قطعات مورد نیاز خط تولید است. در این زمینه، به رغم وجود تحریم‌های بین‌المللی و عدم امکان استفاده از منابع خارجی، ضمن اعتماد به متخصصان داخلی شرکت و مهندسان شرکت‌های دانش‌بنیان سراسر کشور، به‌روزرسانی تجهیزات خط تولید به صورت مستمر صورت می‌گیرد که این امر خوشبختانه تاثیر بسزایی بر بهینه‌سازی مصرف انرژی داشته است.

*آینده شرکت فولاد اکسین را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟*

سرمایه‌های انسانی، تکنولوژی و ظرفیت‌های تولیدی شرکت فولاد اکسین بهترین گواه برای اثبات این موضوع است که رقیب خصوصی‌ای برای این شرکت در منطقه خاورمیانه وجود ندارد. پس با افزایش ظرفیت تولید ورق‌های خاص و استراتژیک، طبعا جایگاه فولاد اکسین در آینده‌ای نزدیک، فراتر از جایگاه فعلی‌اش خواهد بود. بنابراین رسیدن فولاد اکسین به جایگاه برتر در سطح بین‌المللی نه‌تنها یک پیش‌بینی نیست، بلکه تصویری است که به‌وضوح می‌توان آن را در قاب امروز مشاهده کرد.