رضا نجاتی معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان و رئیس ستاد انتخابات استان در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: روند انتخابات به خوبی و بر اساس برنامه زمان‌بندی در حال انجام است. تشکیل هیات‌های اجرایی در خصوص ثبت نام‌ها و بررسی صلاحیت‌ها در هیات‌های اجرایی و هیات‌های نظارت در مراحل پایانی است.

وی افزود: تاکنون بررسی صلاحیت بیش از ۴ هزار و ۴۵۰ نفر در حوزه شهری انجام شده است. ثبت نام داوطلبان در حوزه شهری نسبت به دوره پنجم انتخابات شوراها، ۱۰ درصد افزایش یافته است و بر اساس بررسی هیات‌های اجرایی حدود ۱۰ درصد افراد، رد صلاحیت شده‌اند که غالبا به دلیل عدم احراز شرایط بوده است.

رئیس ستاد انتخابات خوزستان بیان کرد: امروز نتیجه اعتراض افرادی که رد صلاحیت شده‌اند به صورت رسما و کتبی اعلام خواهد شد.

نجاتی ادامه داد: میزان ثبت نام بانوان در حوزه شهری افزایش خوبی داشته و حدود ۵۴۰ زن خوزستانی در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند. همچنین میزان مشارکت جوان و افراد تحصیلکرده، رقم قابل توجهی بوده است.

وی تصریح کرد: در حوزه روستایی نیز ۱۴ هزار و ۶۵۰ نفر ثبت‌نام کردند که رقم قابل توجهی رشد داشته است. این ارقام نوید می‌دهد که مردم خود را برای انتخابات ملی که بازتاب بین‌المللی خواهد داشت و انتخابات محلی که در آبادانی شهرها و روستاها نقش دارد، خود را آماده کرده‌اند.

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان افزود: با توجه به اینکه در فصل گرما و شرایط کرونا قرار داریم، درخواست کردیم که تعداد صندوق‌های رای ۱۵ درصد افزایش یابد تا از ازدحام جمعیت جلوگیری شود. در شعب اخذ رای که در دوره‌های گذشته رای بالایی داشتند نیز تقسیم‌بندی انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: در خصوص شرکت افراد مبتلا به کرونا در انتخابات یا پیشگیری از ورود افراد مشکوک و یا مبتلا به کرونا به شعب نیز باید برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود.

نجاتی تصریح کرد: همچنین اعتباراتی برای خرید تجهیزات بهداشتی به استان‌ها ابلاغ شده و می‌شود. همه فرمانداران موظف هستند که امکانات بهداشتی را در شعب در نظر بگیرند. اثر انگشت نیز از فرآیند انتخابات حذف شده است که کمک بزرگی به جلوگیری از انتقال بیماری است.

وی با بیان اینکه همه ما باید برای مشارکت حداکثری مردم تلاش کنیم، گفت: همه می‌دانیم شرایط کشور و استان چگونه است اما نه به انتخابات گفتن، حرف دشمن است. دشمن کمین کرده و در انتخابات متعدد همیشه به دنبال این بوده است که شرایطی فراهم کند تا مردم پای صندوق رای حضور پیدا نکنند. یقینا دشمن این بار هم با شدت و حدت بیشتری ورود پیدا کرده است.

رئیس ستاد انتخابات خوزستان بیان کرد: وظیفه دینی و شرعی ما این است که در این زمینه اقدام کنیم. تعداد انتخاباتی که از ابتدای انقلاب تاکنون برگزار شده است، نشان‌دهنده مردم‌سالاری دینی است. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اگر انتخاباتی هم وجود داشت، صوری و نمایشی بود و مردم حق رای نداشتند و انتصابات به گونه دیگری بود اما اکنون مردم خود حق تعیین سرنوشت خود را دارند و باید خدا را شکر کنیم که در کشوری زندگی می‌کنیم که جمهوری اسلامی و امام راحل(ره) این شرایط را برای مردم مهیا کرده‌اند.

نجاتی تصریح کرد: ملاک ما قانون، سلامت انتخابات، رقابت سالم و مشارکت حداکثری است. به هیچ گروهی ورود نمی‌کنیم و وظیفه داریم انتخابات و این امانت مردم را به خوبی انجام دهیم. همان گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند انتخابات حق‌الناس است بنابراین به هیچ عنوان آخرت خود را برای دنیا یدیگران عوض نخواهیم کرد.

وی تصریح کرد: وظیفه ما برگزاری انتخابات سالم و رقابت خوب است. بنا بر تصمیم استاندار خوزستان، با هیچ مدیری در رابطه با برگزاری انتخابات تعارف نخواهیم داشت؛ اگر برگزارکنندگان انتخابات یا عضوی از ستاد انتخابات خلاف وظیفه خود کاری انجام دهد و بخواهد سلامت انتخابات را زیر سوال ببرد، برخورد لازم را انجام خواهیم داد.

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان بیان کرد: بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور، در مراکز استان‌ها و کلانشهرها انتخابات شورا به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود. درصد خطا در انتخابات الکترونیکی بسیار پایین می‌آید. ممکن است با اشکالات فنی، گرم شدن دستگاه یا تمام شدن کاغذ دستگاه مواجه شویم که در اسرع وقت مشکل رفع خواهد شد.

نجاتی گفت: مشارکت در انتخابات، سرنوشت کشور را رقم می‌زند و امنیت و وحدت را در پی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: در شهرها حوزه‌ای نداریم که کرسی‌های آن به حد نصاب نرسیده باشد. در خوزستان ۲ هزار و ۳۶۱ روستا داریم که حوزه‌های کمتر از ۵۰ روستا آن هم به دلیل اینکه عشایر کوچ‌رو بودند یا برخی مسائل داخلی، به حد نصاب نرسیده است. در خوزستان ۴۷۷ کرسی شهری و ۷ هزار و ۳۵۲ کرسی روستایی داریم.

رئیس ستاد انتخابات خوزستان گفت: اعتبارات روستاهای فاقد دهیاری در اختیار فرمانداری قرار می‌گیرد تا کارهای خدماتی و عمرانی انجام شود. رسیدگی به روستاهایی که شورا ندارند، به خوبی انجام می‌شود.

وی در خصوص اعتراضات کارگری گفت: کمیسیون کارگری در این زمینه ورود کرده است و یکی از مصوبات این کمیسیون این است که تمام شرکت‌های خصوصی و دولتی حق اخراج نیرو به هر بهانه‌ای ندارند و شهرداری‌ها نیز جزو این سازمان‌ها هستند.

نجاتی گفت: همه می‌دانیم که تعداد کارگران شهرداری‌ها چند برابر نیاز شهرداری‌ها است. فلسفه وجود شوراها، درآمدزایی است اما برخی شوراها، تنها هزینه داشته‌اند. با این وجود تلاش‌های زیادی در خصوص پرداخت حقوق کارگران شرکت‌ها و سازمان‌ها انجام شده و مبالغ خوبی در این زمینه پرداخت شده است اما هنوز کارگران طلب دارند.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص لزوم پرهیز از دید و بازدیدهای عیدانه و شرایط کرونا گفت: با توجه به خطرناک بودن سوش‌های آفریقایی، هندی و دیگر سوش‌ها، در صورت انجام رفت و آمدها و دید و بازدیدهای عید، قطعاً روند بیماری سرعت می‌گیرد.

وی اظهار کرد: خوشبختانه با مدیریت انجام‌شده، شهرهای قرمز خوزستان تا حدود زیادی کاهش یافت و به سه شهر رسید که این وضعیت، ناشی از تلاش‌های کادر بهداشت و درمان و دیگر دست‌اندرکاران ستاد مقابله با کرونا است.

معاون استاندار خوزستان افزود: در حال حاضر تعداد موارد بستری در استان خوزستان از ۲ هزار و ۳۰۰ مورد به یک هزار و ۳۰۰ مورد رسیده است. تعداد موارد فوتی نیز از ۳۰ تا ۳۵ مورد به کمتر از ۱۰ نفر کاهش یافته است.

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان در خصوص لزوم جلوگیری از انجام مراسم‌ها و دید و بازدیدهای ایام عید فطر بیان کرد: اگر قرار است خریدها و دید و بازدیدهای عید فطر برگزار نشود، نباید با قوه قهریه با مردم برخورد شود بلکه باید کار فرهنگی انجام شود؛ باید همه ما دغدغه این موضوع را داشته باشیم و در این زمینه اقدام کنیم.

وی افزود: در این خصوص شیوخ، بزرگان و سادات به ویژه در شهرهایی که عید فطر با برنامه‌ریزی بیشتری برگزار می‌شود، ورود کرده‌اند. همان گونه که استاندار خوزستان گفت، بزرگان باید اینجا بزرگی‌شان را نشان دهند تا رفت و آمد عید فطر کاهش یابد و بازدیدها انجام نشود و مردم به صورت مجازی عید را تبریک بگویند.

نجاتی بیان کرد: فرهنگ دید و بازدید در عید بسیار کار قشنگی اما در شرایط کرونا نمی‌توان این کارهای زیبا را انجام داد؛ کرونا به فرهنگ خوب و بد توجه نمی‌کند و در هر شرایطی به ما ضربه می‌زند. اگر دید و بازدیدها به صورت گسترده انجام شود، همه ما در معرض خطر کرونا هستیم.

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان گفت: امیدواریم با هم‌افزایی و ورود ائمه جمعه، علما، مدیران، بزرگان و رسانه‌ها، شرایط در خوزستان مدیریت شود و روند کاهش بیماری ادامه یابد.

وی گفت: با توجه به خطرناک بودن سوش‌های آفریقایی، هندی و دیگر سوش‌ها، در صورت انجام رفت و آمدها و دید و بازدیدهای عید، قطعاً روند بیماری سرعت می‌گیرد.

نجاتی با اشاره به چگونگی برگزاری نماز عید فطر در خوزستان تصریح کرد: نماز عید فطر در شهرهای قرمز در فضای باز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقامه خواهد شد. همچنین جمعیت کمتری در مناطق وسیع‌تری نماز را اقامه خواهند کرد.

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان با اشاره به وضعیت بازار در خصوص کالاهای اساسی بیان کرد: استاندار خوزستان این موضوع را پیگیری کرده و می‌کند. خوشبختانه در روزهای اخیر وضعیت مرغ در بازار به آرامش نسبی رسیده و در روزهای آینده بهتر خواهد شد. جوجه‌ریزی در فروردین‌ماه و اردیبهشت‌ماه افزایش یافته است و نتایج آن در روزهای آینده مشخص خواهد شد و شرایط بهتر می‌شود.

نجاتی در خصوص تامین شکر در بازار ادامه داد: خوزستان تولیدکننده شکر است و بخش عمده‌ای از نیاز کشور در این استان تولید می‌شود. استاندار خوزستان در این خصوص ورود کرد و مقرر شد که سامانه‌هایی که از قبل وجود داشت در این زمینه مدیریت شوند. امیدواریم در آینده شاهد رفع مشکلات بازار شکر باشیم.