شرکت ملی نفت ایران، مطالعات میدان نفتی آزادگان را در قالب امضای سه تفاهم‌نامه به پنج شرکت اکتشاف و تولید ایرانی واگذار کرد.

روابط عمومی شرکت نفت و گاز اروندان، تفاهم‌نامه‌های مطالعات میدان آزادگان در سه بخش جنوبی، مرکزی و شمالی، امروز (دوشنبه، ۱۰ خردادماه) در آیینی با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، علی آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و مسعود کرباسیان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، میان این شرکت و پنج شرکت اکتشاف و تولید ایرانی (صاحب‌صلاحیت برای تبدیل شدن به E&P) امضا شدند.

تفاهم‌نامه مطالعه بخش شمالی میدان آزادگان بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا، تفاهم‌نامه مطالعه بخش مرکزی میدان آزادگان میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های پتروپارس و پتروایران و تفاهم‌نامه مطالعه بخش جنوبی میدان آزادگان میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های گسترش انرژی پاسارگاد و انرژی‌دانا امضا شد.

در صورتی که این مطالعات در نهایت منجر به عقد قرارداد و اجرای پروژه‌ها شود، ضمن افزایش ظرفیت تولید نفت خام کشور و حفظ سرمایه ملی در میدان‌های مشترک، سبب رونق تولید داخلی و ایجاد اشتغال گسترده در استان خوزستان شده و بازار کار مناسبی به وجود خواهد آمد.

میدان نفتی آزادگان به عنوان مهمترین میدان مشترک منطقه غرب کارون با وسعت ۱۵۰۰ کیلومتر مربع در مجاورت مرز عراق و در‌ حدود ۸۰ کیلومتری غرب اهواز واقع شده است. نفت درجای این میدان در حدود ۳۲ میلیارد بشکه نفت در جای تخمین زده می‌شود و با میدان مجنون عراق مشترک است.