حسام خوشبین‌فر، کارشناس صنعت فولاد: جمهوری اسلامی ایران دارای منابع غنی انرژی و انواع کانی‌های فلزی – غیرفلزی است، اما براساس اصول توسعه پایدار استفاده از آنها در صنایع منبع‌محور باید همراه با صیانت از این منابع بوده که بخش زیادی از این مهم در گرو بهبود بهره‌وری است.

عملیاتی شدن بهره‌وری در صنایع منبع‌محور موجب رقابتی شدن محصولات، توسعه صادارات و حفظ بازارهای خارجی می‌شود، در بازارهای داخلی نیز صنایع پایین‌دستی صنعت فولاد با قیمت پایین‌تر محصولات خود را تولید می‌کنند.

اکنون صنعت فولاد به نسبت سایر صنایع توانسته از چالش تحریم و کرونا عبور و روند رو به رشد خود را حفظ کند، اما با این وجود برای رسیدن به اهداف افق چشم‌انداز باید برخی از چالش‌های پیش روی صنایع را از بین برد. بهره‌وری یکی از چالش‌های اصلی صنایع به‌ویژه در بخش فولاد است که رفع آن زمینه توسعه و تولید بیشتر را فراهم خواهد کرد.

فناوری‌های روز با رشد بهره‌وری در صنایع ارتباط تنگاتنگی دارد و در حال حاضر کشورهای بزرگ فولادی همچون چین و هند استراتژی‌های صنعتی خود را مبتنی بر استفاده از فناوری‌های نوین و افزایش بهره‌وری تنظیم کرده‌اند .بر این اساس باید پذیرفت که علاوه بر امکانات موجود باید از شیوه‌های جدید برای شتاب در رشد تولید فولاد استفاده کرد.

بر این اساس به‌روز رسانی ماشین‌آلات و تجهیزات، استفاده از نیروی کار متخصص و استفاده از فناوری‌های خارجی از طریق جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بهبود بهره‌وری و فناوری صنایع تاثیرگذار است که به نظر می آید با رفع تحریم‌ها زمینه توسعه فناوری در صنایع فراهم شود. همچنین بهبود فناروی و هوشمندسازی اتوماسیون می‌تواند موجب افزایش بهره‌وری تولید تا ۱۰ درصد شود. همچنین خطای نیروی انسانی در فرآیند تولید تاثیرگذار است و هرچه صنایع به سمت اتوماسیون‌های پیشرفته‌تر حرکت کنند، با بهره از تکنولوژی می‌توان خطاهای انسانی را کاهش و بهره‌وری تولید را ارتقا داد.در مجموع ارتقای بهره‌وری و استفاده از فناوری‌های نوین، سریع‌ترین و آسان‌ترین مسیر برای تحقق اهداف افق چشم‌انداز صنعت فولاد به شمار می آید.