معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان‌ توسعه‌ تجارت ایران از آغاز فرآیند انتخاب صادرکنندگان نمونه ملی سال ۱۴۰۰ از یکم تا ۱۵ تیر سال جاری خبر داد.

فرهاد نوری با اعلام اين خبر اظهار داشت: سامانه ثبت ‌نام متقاضیان در  پورتال رسمی سازمان توسعه تجارت ایران به نشانی www.tpo.ir/exp1400 فعال شده و صادرکنندگان کشور می‌توانند در مهلت دو هفته‌ای تعیین شده (یکم تا پانزدهم تیر ۱۴۰۰) نسبت به ثبت نام در این رویداد ملی اقدام کنند.

وی افزود: مهمترین شاخص‌های انتخاب در هر گروه، آمار صادرات و رشد آن، تنوع بازارهای هدف صادراتی، برند و کیفیت کالای صادراتی، سطح فناوری و ارزش افزوده محصولات صادراتی و مهارت‌های فنی و تخصصی بنگاه‌های صادراتی در حوزه بازاریابی و صادرات است.

دبیر ستاد انتخاب صادرکنندگان نمونه ملی کشور اضافه کرد: در سال جاری بیش از هفتاد گروه کالایی و خدماتی در زیرمجموعه‌های کشاورزی و صنایع غذایی، محصولات صنعتی، معدنی، خدمات فنی و مهندسی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و … به رقابت پرداخته که در نهایت با توجه به تعداد متقاضیان و عملکرد صادراتی سال ۱۳۹۹ در گروه‌ها، حداکثر ۵۰ صادرکننده نمونه ملی انتخاب می‌شوند.

نوری ضمن دعوت از تمامی صادرکنندگان به‌عنوان جهادگران پیشرو در حماسه اقتصادی براي حضور فعالانه در این رویداد ملی تأکید کرد: در سال جاری با هدف حمایت از توانمند سازی بنگاه‌های کوچک و متوسط کشور، با تصویب کارگروه انتخاب صادرکنندگان نمونه ملی مقرر شد یک صادرکننده نمونه ملی از بین صنایع کوچک (با اشتغال کمتر از پنجاه نفر) انتخاب و مورد تقدیر قرار گیرد.

خاطرنشان می‌سازد، با توجه به نامگذاری روز ۲۹ مهر به‌عنوان روز ملی صادرات در تقویم رسمی کشور، طبق مصوبه هیأت وزیران، سازمان توسعه تجارت ایران موظف است هر ساله با تشکیل کارگروه ویژه متشکل از نمایندگان بانک مرکزی، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون، وزارت جهاد کشاورزی، گمرک، سازمان استاندارد و سازمان برنامه و بودجه ضمن اصلاح شاخص‌های انتخاب، تعداد ۵۰ صادرکننده نمونه ملی را انتخاب و در این روز معرفی نمايد.

سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از روابط عمومی سازمان‌ توسعه‌ تجارت ایران،