حبیب آقاجری نماینده مردم بندرماهشهر، هندیجان، امیدیه، بندرامام خمینی (ره) و بخش جولکی در مجلس شورای اسلامی گفت: علت اصلی انباشت ۵ میلیون تن نهاده‌های دامی در بندرامام و متضرر شدن دامداران در نتیجه توزیع نشدن نهاده‌ها، سهل‌انگاری مسئولان بانک مرکزی است که بعد از یک ماه و نیم به صدور ابلاغیه به گمرک اقدام کرده است. […]

حبیب آقاجری نماینده مردم بندرماهشهر، هندیجان، امیدیه، بندرامام خمینی (ره) و بخش جولکی در مجلس شورای اسلامی گفت: علت اصلی انباشت ۵ میلیون تن نهاده‌های دامی در بندرامام و متضرر شدن دامداران در نتیجه توزیع نشدن نهاده‌ها، سهل‌انگاری مسئولان بانک مرکزی است که بعد از یک ماه و نیم به صدور ابلاغیه به گمرک اقدام کرده است.

او افزود: در نتیجه بی‌توجهی و سهل‌انگاری مسئولان بانک مرکزی و تاخیر در ابلاغ مجوز امکان ترخیص کالا به گمرک، ۳ و نیم میلیون تن نهاده‌های دامی در بندرامام خمینی (ره) به مدت ۴۵ روز انباشته و به دست صاحبان کالا و دامداران نرسیده است.

آقاجری بیان داشت: همین مسئله موجب خسارت تعداد زیادی از دامداران و تلف شدن دام در کشور شده است که بدون شک تاثیر زیادی نیز بر بازار این محصولات داشته است.

نماینده مردم بندرماهشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه مقصرین اصلی این بحران را مسئولان بانک مرکزی عنوان و تصریح کرد: با وجود اینکه بانک مرکزی می‌توانست تنها با ذخیره ۱۰ درصد محصولات به عنوان ضمانت ارزی کالا، به ارائه مجوز ترخیص ۹۰ درصد کالا به مسئولین گمرک اقدام کند، اما در این رابطه سهل‌انگاری کرده که منجر به ایجاد یک بحران در بین دامداران و صاحبان کالا شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه این در شرایطی است که طی روز‌های آینده یک میلیون و نیم تن نهاده‌های دامی دیگر نیز از کشتی‌هایی که در حال حاضر در لنگرگاه‌ها هستند تخلیه می‌شود و این شرایط را بحرانی‌تر می‌کند، اظهار داشت: با پیگیری‌های انجام شده در حال حاضر روزانه یک هزار و ۸۰۰ کامیون الی ۲ هزار کامیون در بندر اقدام به بارگیری محصولات می‌کنند که امیدواریم این مقدار تا روز‌های آینده به ۲ هزار و ۵۰۰ کامیون در روز برسد.

او  در خصوص کاهش کامیون در بندر گفت: به علت فرا رسیدن زمان برداشت محصولات در شمال خوزستان و فاصله نزدیک شمال استان تا مرکز کشور، کامیون‌داران به جای تردد در جنوب ترجیح می‌دهند به حمل و بارگیری محصول در شمال استان اقدام کنند که همین موضوع توزیع نهاده‌های دامی را در بین دامداران با مشکل جدی مواجه کرده است.

آقاجری با بیان اینکه در حال حاضر مجموعه بازرسی، نظارتی و کمیسیون مجلس با جدیت در حال پیگیری حل این مشکل هستند که البته علت بروز این مشکل و سهل‌انگاری مسئولان دراین مورد نادیده گرفته نمی‌شود و بدون شک رسیدگی خواهد شد، افزود: امیدواریم مسئولان بعد از یک ماه و نیم سکوت در برابر مشکل، اهتمام ورزیده و در اولین فرصت نهاده‌های دامی را به دست دامداران برسانند تا بیش از این معیشت مردم را با خطر مواجه نکنند.