معاون عمرانی اداره کل امور عشایر خوزستان گفت: با توجه به اینکه وضعیت ییلاق‌ها مناسب نیست پیش‌بینی می‌شود که عشایر زودتر از زمان مقرر به استان برگردند و با توجه به اینکه در فصل پاییز منابع آبی موجود در مناطق استان به کمترین میزان خود می‌رسند برای پاییز با مشکل تامین آب عشایر مواجه خواهیم […]

معاون عمرانی اداره کل امور عشایر خوزستان گفت: با توجه به اینکه وضعیت ییلاق‌ها مناسب نیست پیش‌بینی می‌شود که عشایر زودتر از زمان مقرر به استان برگردند و با توجه به اینکه در فصل پاییز منابع آبی موجود در مناطق استان به کمترین میزان خود می‌رسند برای پاییز با مشکل تامین آب عشایر مواجه خواهیم شد.

به گزارش راه بهارستان مهران شهبازی در خصوص وضعیت آبرسانی به عشایر خوزستان، اظهار کرد: در سال‌های گذشته از اردیبهشت‌ماه به بعد، به دلیل کوچ عشایر به ییلاق‌ها در خارج از خوزستان، آبرسانی به میزان زیادی انجام نمی‌شد اما امسال با توجه به خشکسالی، کمبود بارندگی و ضعیف شدن مراتع، وضعیت ییلاق‌ها مناسب نبود.

وی با بیان اینکه کوچ برون استانی عشایر در سال جاری ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، افزود: عده‌ای از عشایر، کوچ برون ‌استانی داشتند اما برگشتند. عمدتاً بیشترین کوچ عشایر در سال جاری مربوط به کوچ درون‌ استانی بوده است.

معاون عمرانی اداره کل امور عشایر خوزستان گفت: امسال برخلاف سال‌های گذشته اولین سالی بود که آبرسانی‌های سیار به عشایر به دلیل کاهش میزان کوچ برون استانی تعطیل نشدند و با قوت ادامه یافت.

شهبازی در خصوص نحوه آبرسانی به عشایر خوزستان بیان کرد: ناوگان آبرسانی ما متشکل از ۲۹ تانکر سنگین در سطح ۱۴ شهرستان استان است که آبرسانی را به صورت روزانه به عشایر در مناطق مختلف استان انجام می‌دهند و در حال حاضر آبرسانی با این تانکرها جوابگوی نیاز عشایر است.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه وضعیت ییلاق‌ها مناسب نیست پیش‌بینی می‌شود که عشایر زودتر از زمان مقرر به استان برگردند و با توجه به اینکه در فصل پاییز منابع آبی موجود در مناطق استان به کمترین میزان خود می‌رسند برای پاییز با مشکل تامین آب عشایر مواجه خواهیم شد.

معاون عمرانی اداره‌کل امور عشایر خوزستان ادامه داد: میزان آبرسانی به عشایر، ماهانه حدود ۱۵ هزار مترمکعب است که با استفاده از ۲۹ تانکر دولتی و در مناطق صعب‌العبور با خودروهای سبک‌تر از قبیل وانت بارها و تراکتورهای استیجاری انجام می‌شود.

شهبازی در خصوص پروژه‌های آبرسانی به عشایر گفت: در دو سال گذشته، ۱۵ پروژه آبرسانی به عشایر که آب مورد نیاز ۹۰۰ خانوار را تامین می‌کند با اعتباری بالغ بر ۳۷ میلیارد تومان در شهرستان‌های استان اجرا شد که از این تعداد ۱۲ پروژه به اتمام رسید و تکمیل سه پروژه باقی مانده است.

وی افزود: با بهره برداری از ۱۲ پروژه تکمیل شده، در حال حاضر آب ۷۰۰ خانوار عشایری به صورت ثابت تامین می‌شود.

معاون عمرانی اداره‌کل امور عشایر خوزستان تصریح کرد: سه پروژه آبرسانی که در حال اجرا هستند در شهرستان‌های لالی، اندیمشک و اندیکا قرار دارند و عملیات تکمیلی آن‌ها در حال انجام است و تا ماه‌های آینده به اتمام خواهند رسید.

منبع ایسنا