خلیل منیعات مدیر جهاد کشاورزی شادگان گفت: عملیات لایروبی نهر عبودیه به طول ۱۵ کیلومتر به منظور آبرسانی به ۴۰۰ هزار اصله نخل خرما انجام می‌شود. او افزود: عملیات لایروبی انهار بوزی و مصفا شادگان نیز به طول ۱۰ کیلومتر آغاز شده است که با اجرای آن آبرسانی به نخلستان‌های این ۲ روستا به شکل بهتری انجام […]

خلیل منیعات مدیر جهاد کشاورزی شادگان گفت: عملیات لایروبی نهر عبودیه به طول ۱۵ کیلومتر به منظور آبرسانی به ۴۰۰ هزار اصله نخل خرما انجام می‌شود.

او افزود: عملیات لایروبی انهار بوزی و مصفا شادگان نیز به طول ۱۰ کیلومتر آغاز شده است که با اجرای آن آبرسانی به نخلستان‌های این ۲ روستا به شکل بهتری انجام می‌شود.

منیعات با بیان اینکه ۵۰ میلیارد ریال اعتبار لایروبی نهر‌های این ۳ روستا از سوی بنیاد علوی تامین شده است، تصریح کرد: با لایروبی این نهر‌ها یک میلیون نفر نخل خرما احیا خواهند شد.

مدیر جهاد کشاورزی شادگان بیان داشت: در سال‌های اخیر به دلیل لایروبی نشدن انهار فرعی و برداشت غیرمجاز به وسیله موتورپمپ‌ها و همچنین انباشت رسوب و زباله در نهر‌ها، آب به حدود ۵۰ درصد نخیلات روستا‌های پایین دست نمی‌رسید و بیشتر نخلستان‌های روستا‌ها بر اثر تنش آبی دچار خسارت شدند.

این مقام مسئول لایروبی انهار را عاملی برای بهبود عملکرد در واحد سطح و کاهش هدر رفت آب دانست و افزود: لایروبی نهر‌های کشاورزی به احیای زمین‌های بایر و افزایش تولید در بخش کشاورزی کمک می‌کند.

او گفت: قرار گرفتن شادگان در انتهای حوضه آبریز رودخانه جراحی در مواقع سیلابی و رهاسازی مقطعی آب منجر به رشد علف‌های هرز و افزایش رسوب در نهر‌ها شده است که برای برطرف کردن این مشکل و تسهیل در آبرسانی به انهار کشاورزی، لایروبی انهار سنتی در دستور کار قرار گرفت.