به گزارش راه بهارستان به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان صبح امروز رییس سازمان در جلسه پدافند غیر عامل گفت: خطرات و ریسک های بخش کشاورزی زیاد می باشد و برای کاهش و رفع این خطرات باید دقت و حساسیت ویژه ای داشته باشیم که در این خصوص پدافند غیرعامل کمک شایانی خواهد کرد.

خدارحم امیری زاده افزود: پدافند غیرعامل یک اصل انکارناپذیر است و نیاز به یک ابزار مدیریتی خاص دارد که در این خصوص آسیب شناسی ها باید صورت بگیرد و مواردی که برای جلوگیری از بحران ها لازم است شناسایی شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان نیز اظهار داشت : با توجه به پیش بینی های بارندگی کم و بحران کم آبی که برای کشت تابستانه و پاییزه شده بود پس از جلسات متعدد الگوی کشت متناسب با وضعیت حوضه های آبریز تدوین شد.
تورج نوروری افزود : الگوی کشت در سال گذشته بر اساس ۶ و ۷ دهم میلیارد مترمکعب ذخیره آب تدوین شد که امسال این میزان به ۳ و ۳ دهم رسیده است.
وی با بیان اینکه هر ساله برای افزایش سطح زیر کشت کلزا برنامه ریزی صورت می گرفت تصریح نمود: کشت کلزا یکی از بهترین محصولات جهت تناوب زراعی با محصول گندم می باشد که علاوه بر استراحت خاک،در کنترل آفات و افزایش تولید نقش مهمی دارد.
نوروزی اضافه کرد: در شرایط کنونی باید بر رعایت الگوی کشت از سوی کشاورزان تاکید شود و اگر کشاورزان در این شرایط به کشت کلزا بپردازد بذر آن دو نمه خواهد شد بدین معنی که بذر جوانه می زند ولی قادر به بیرون آمدن از خاک نخواهد بود.
وی با بیان اینکه کشت گندم را می توان تا حدودی با تاخیر انجام داد گفت: در حال حاضر بدلیل تنش آبی ۳۰ درصد کشت گندم استان به تاخیر افتاده است که هدف از این کار استفاده از بارندگی های فصل برای سبز شدن می باشد هرچند تاریخ کشت در تولید محصول تاثیر مستقیمی دارد و کشاورز با خسارت مواجه خواهد شد ولی این خسارت کمتر از زمانی است که محصول در تاریخ همیشگی کشت می شد.
نوروزی ادامه داد: در حوضه آبریز دز که یکی از بحرانی ترین حوضه ها می باشد کشت چغندر قند و کلزا ممنوع اعلام شد و کشاورزان این حوضه این کشت ها را به زیر چاه ها منتقل کردند.
وی با بیان اینکه تا حدود ریادی نسبت به مدیریت بحران در حوضه های آبریز موفق بوده ایم تصریح نمود: مصرف کود فسفاته و پتاسه در راستای ایجاد مقاومت گیاه در برابر تنش خشکی بسیار موثر است.
نوروزی در پایان بر بیمه محصولات کشاورزی با توجه به شرایط سال زراعی جاری تاکید کرد.
در ادامه معاون بهبود تولیدات دامی سازمان با بیان اینکه ۴۵ درصد گاومیش کشور در استان وجود دارد گفت: دغدغه اصلی دام های سنگینی هستند که در تالاب ها ، رودخانه ها و پایین دست حوضه های آبریز وجود دارند.
عبدالامیر نیرومند اظهار داشت: راهکاری که در تابستان سال جاری برای مقابله با تنش خشکی صورت گرفت حفر استخرهای شنا در شهرستان های دچار تنش به صورت مقطعی بود و این راهکار برای بلند مدت مناسب نمی باشد.
وی استفاده از مه پاش در گاومیش داری ها را راهکاری مناسب برای بلند مدت عنوان و اضافه کرد: پیگیر اعتبارات لازم برای تامین مه پاش هستیم.
نیرومند استفاده از بیمه دام اجباری و پایه دام را ضروری دانست و افزود: بیمه تکمیلی یک بیمه اختیاری است و در زمان بروز خسارت بیمه دام کارساز خواهد بود.
مدیر کل امور عشایر نیز در این جلسه گفت: تغذیه دام عشایر از علوفه مرتعی می باشدبنابراین خشکسالی تاثیر مستقیمی بر تغذیه دام سبک عشایر خواهد داشت و در این شرایط تنها راهکار قرار دادن علوفه در اختیار عشایر است.
موسوی زاده اضافه کرد: یکی از اقداماتی که این اداره کل به عشایر ارائه می دهد ترمیم آبراه ها ، کانال ها ، راههای ارتباطی و دهانه پل ها پیش از بارندگی است.
وی ایجاد سامانه جامع اطلاع رسانی به عشار را بسیار ضروری دانست.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان هم گفت :مهمترین اهرم دولت در راستای کاهش مخاطرات در بخش کشاورزی بیمه است.
جواد سلطان کاظمی افزود: بر اساس رای دیوان عدالت تمام محدودیت های بند خ ماده۳۳ برداشته شده است و در حال حاضر منتظر ابلاغ دولت به بانک ها هستیم.
وی ادامه داد: ۴۵۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره با سود ۴ درصد به استان اختصاص یافته که در این خصوص هم سازمان برنامه و بودجه باید به بانک ها دستورالعمل را ابلاغ کند.