مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون گفت: جمع آوری و جلوگیری از مشعل شدن حدود ۱۱ میلیارد فوت مکعب گاز در سال، نتیجه همت، تلاش و همکاری بی مانند بخش خصوصی و کارکنان صنعت نفت در همه سطوح است که آثار مثبت زیست محیطی و سود و صرفه اقتصادی برجسته‌ای را به همراه داشته است.

 مهندس حمید کاویان روز یکشنبه(۵ دی‌ماه ۱۴۰۰) در مراسم رونمایی از پروژه‌های جمع‌آوری گازهای مشعل در واحد‌های بهره‌برداری مارون۶، مارون ۳ و منصوری ضمن ابراز خرسندی از تحقق اهداف و برنامه های تولیدی شرکت به همراه اجرای موفقیت آمیز پروژه‌های مرتبط با  صیانت از زیست بوم پیرامونی تاسیسات فرایندی به تشریح طرح جمع‌آوری گازهای مشعل در این شرکت پرداخت.

وی اظهار داشت: دو قرارداد ۵ ساله با سرمایه گذاری حدود ۱۷ میلیون دلار برای احداث تاسیسات فشار افزایی گازهای کم فشار مشعل و شیرین سازی گازهای ترش علاوه بر ارسال به کارخانه گاز و گاز مایع ۴۰۰ جهت فرآوری و تفکیک NGL و گاز سبک شامل فروش گازهای ترش ارسالی به مشعل واحد بهره‌برداری  شماره ۳ مارون به میزان ۱۵ میلیون فوت مکعب در روز و فروش گازهای کم فشار ارسالی به مشعل واحد بهره‌برداری مارون ۶ به میزان ۱۴ میلیون فوت مکعب در روز با شرکت های داخلی بسته و پس از انجام عملیات اجرایی راه‌اندازی شد.

مهندس کاویان افزود: هم اکنون ۸۸ درصد گازهای همراه مازاد جمع‌آوری می شود و ۴ درصد آن به مصرف داخلی می‌رسد و قرار است تا ۳ سال آینده، ۸ درصد باقیمانده نیز جمع‌آوری گردد.

مدیر عامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون هدف اصلی انجام این پروژه‌ها را صیانت از محیط زیست و حفظ منابع هیدروکربوری  برشمرد  و سود و صرفه اقتصادی حاصل از فروش گازهای همراه را ۱۶ میلیون دلار در سال اعلام کرد.

شایان ذکر است آئین رونمایی از پروژه‌های زیست محیطی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شامل پروژه جمع‌آوری گازهای مشعل واحدهای بهره‌برداری مارون ۶، مارون ۳ و منصوری، یکشنبه ۵ دی در مجتمع صنعتی شماره ۶ شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون با حضور مدیر کل HSE و پدافند غیرعامل وزارت نفت، رئیس HSE شرکت ملی نفت ایران، نماینده صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان خوزستان، مدیرعامل و تنی چند از مدیران ستادی مناطق نفتخیز جنوب برگزار شد