عملیات تعویض شیرآلات و احیاء چاه شماره ۱۴ شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون بدون استقرار دکل در شرایط کامل ایمنی و با موفقیت انجام شد.

سرپرست مدیریت امور فنی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در تشریح این خبر اظهار داشت: تولید ایمن از چاه شماره ۱۴ این شرکت بدلیل بروز اشكال در شير آلات تاج چاه میسر نبود که با توجه به توان تولید ۲۴۰۰ بشکه ای این چاه در روز و نقش آن در اقتصاد کشور، پس از انجام بررسی های فنی و میدانی و برگزاری جلسات کارشناسی با ادارات ذیربط، تصمیم به تعویض شیرآلات معیوب بدون حضور دکل و با رعایت فاکتورهای ایمنی کشتن چاه و نصب مجرابند درون لوله مغزی گرفته شد.

عباس ویسی با ذکر این نکته که بدلیل تجهیز چاه به رشته تکمیلی حومه شهری و وجود پکر، امکان بستن شیراصلی تحتانی میسر نبود، افزود: امکانات و تجهیزات لازم از قبیل پمپ تراک، دستگاه لوله مغزی سیار ، نیتروژن ، پمپ نیتروژن ، آب نمک ، شیرآلات مورد نیاز و همچنین گروههای عملیاتی و آتش نشانی در محل چاه مذکور مستقر گردید و طی دو مرحله تلاش،  چاه کشته و دو عدد مجرابند درون رشته تکمیلی نصب شد. پس از پایش وضعیت فشار چاه و حصول اطمینان از عدم رشد فشار بسته، تاج چاه برداشته و کلیه شیرآلات معیوب تعویض و چاه با توان تولید ۲۴۰۰ بشکه در روز مجددا” با موفقیت در مدار تولید قرار گرفت.

وی گفت: در صورت استفاده از دکل تعمیراتی جهت انجام عملیات فوق ، این چاه به مدت تقریبی سه ماه جهت جمع آوری تسهیلات سرچاهی، محوطه سازی، تعمیر با دکل و نصب مجدد تسهیلات سرچاهی با توان تولید۲۴۰۰ بشکه در روز بسته می شد و هزینه ای حدود ۲۰۰ میلیارد ریال را در پی داشت، که با تلاش گروه‌هاي عملياتي و پشتیبانی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و مناطق نفتخیز جنوب، عمليات تعويض شير الات و احياء چاه ۱۴ با اشراف کامل فنی، عملیاتی و ایمنی و همچنین محاسبه ريسك ، با موفقيت صورت گرفت و از هزينه هاي هنگفت تعمير چاه توسط دكل جلوگيري به‌عمل آمد.

شركت بهره‌برداري نفت و گاز كارون با تامین ۲۵ درصد نفت خام کل کشور بزرگترین شرکت بهره بردار تابع مناطق نفتخیز جنوب است که مسئوليت راهبري و توليد صيانتي نفت، گاز و مايعات گازي را از میادین تحت سرپرستی برعهده ‌دارد.